História

Prečo je Prešov jahodový?

Romantizujúce legendy a skutočná história ožívajú. Kráľovná ovocia – jahoda je spojená s mestom Prešov už od 12. storočia. A oddnes ho znova zdobí v podobe Jahodového mesta. Prívlastku, ktorým sa môže pýšiť jedine Prešov. Vyspovedali sme na túto tému prof PhDr. Petra Kónyu, PhD. historika a rektora Prešovskej univerzity.

História

Pravá identita mesta Prešov je opradená mnohými legendami. Pravdou ostáva, že jahody sú to, čo zdobí Prešov stáročia.
Názov Eperjes
história

Polovica 12. storočia nám rozpráva romantizovanú legendu o kráľovi Belovi II., ktorý mal pomenovať dedinku podľa jahôd, ktoré na území dnešného mesta rástli.

Jahodová pečať
Do polovice 15. storočia používalo mesto Prešov dve pečate. Veľkú pečať so symbolom kostola, sv. Mikuláša a malú pečať so symbolom jahody. Jahoda mala byť tzv. hovoriacim znamením, poukazujúcim na vtedajší názov mesta.
Jahoda alebo ruža

V roku 1453 dostalo mesto prvú erbovú listinu. V nej sú uvedené mimo iného aj tri červené ruže. Heraldika v tom čase poznala iba ľaliu a ružu, preto sa historici domnievajú, že tieto ruže mohli byť vyjadrením jahodového kvetu.

Jahoda a orol

Za vernosť J. Zápoľskému dostalo mesto Prešov v roku 1548 druhý erb. Zrejme na žiadosť Prešovčanov obsahoval erb už aj jahody. Tie vo svojich pazúroch drží orol. Jahody mali vyjadrovať vtedajšie meno Prešova.

500 rokov jahôd

V roku 1558 získalo mesto Prešov posledný erb, ktorý sa používal až do polovice 20. storočia. Aj v tomto erbe bol zakomponovaný orol s vetvičkou jahôd.

Zdroj: Príbehy starého Prešova

Autor: Peter Švorc