Doprava

Letecky

Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v Košiciach, ktoré sa od Prešova nachádza vo vzdialenosti 46 km. Letisko Košice aktuálne prevádzkuje 7 priamych liniek do – Prahy, Varšavy – Letisko Fryderyka Chopina, Viedne, Londýna – na Letisko Londýn-Luton a Letisko Londýn-Stansted, Liverpoolu a Dublinu. Vďaka prepravcom, ktorí spolupracujú s letiskom Košice je dostupných viac ako 500 destinácií maximálne s jedným prestupom.

Ďalším letiskom je Poprad-Tatry, ktoré sa od Prešova nachádza vo vzdialenosti 88 km.

https://www.airportkosice.sk/ 

http://www.airport-poprad.sk/

Autom

Priame diaľničné napojenie D1 (E70) má Prešov na druhé najväčšie mesto na Slovensku – Košice. Dokončenie diaľničného úseku D1 Fričovce – Svinia v dĺžke 11,2 km sa umožňuje neprerušovane dostať po diaľnici z Prešova až do Ružomberku.

V meste Prešov sa križujú cesty I. triedy: 

  1. I/18  – cesta I. triedy v trase Žilina – Ružomberok – Poprad – Prešov – Michalovce. Jej dĺžka je 304 km. V úseku Žilina – Prešov vedie paralelne s diaľnicou D1
  2. I/68 – cesta I. triedy na Slovensku v trase Mníšek nad Popradom, št. hr. – Stará Ľubovňa – Prešov
  3. I/20 – cesta I. triedy vedúca v trase Košice – Prešov. 

Vlakom

Územím mesta prechádzajú tri železničné trate: 

  1. Košice – Muszyna s prepojením do Poľska
  2. Prešov – Humenné 
  3. Prešov – Bardejov

Košice ležia 36 km južne, Poprad 75 km západne, Bardejov 41 km severne a Vranov nad Topľou 46 km východne. 

Stanicami na trati Košice – Muszyna sú: Košice – Ťahanovce – Kostoľany nad Hornádom – Trebejov – Kysak – Obišovce – Ličartovce – Drienovská Nová Ves obec – Drienovská Nová Ves – Kendice – Haniska pri Prešove – Prešov – Prešov mesto – Veľký Šariš – Šarišské Michaľany – Orkucany – Sabinov – Pečovská Nová Ves – Červenica – Rožkovany – Lipany – Krivany – Pusté Pole – Ďurková – Ľubotín – Plaveč – Orlov – Čirč – Muszyna 

Železničná stanica v Prešove sa nachádza na Košickej ulici.

https://www.zssk.sk/

Autobusom

Spoločnosť SAD Prešov, a. s. vykonáva prímestskú autobusovú dopravu na 63 autobusových linkách. Na týchto autobusových linkách obsluhuje okresy Prešov, Bardejov, Sabinov, Svidník, Košice okolie, Košice, Vranov nad Topľou, Stropkov, Stará Ľubovňa a Levoča. 

Medzinárodné linky SAD Prešov, a.s. sú určené hlavne k preprave cestujúcich cez hranice štátu. V súčasnosti je platná medzinárodná linka Prešov – Vranov nad Topľou – Michalovce – Vyšné Nemecké – Užhorod. 

Autobusová stanica sa Prešove nachádza na Košickej 2.

https://www.sad-po.sk/index.php

Verejná doprava

V Prešove funguje mestská aj prímestská hromadná doprava na fixných trasách. V meste Prešov sa dostanete do centra mesta, ako aj na jednotlivé mestské časti a sídliská trolejbusovými alebo autobusovými linkami. Mestskou hromadnou dopravou je možné sa dostať aj vo Veľkého Šariša, do Bzenova či do Fintíc. V Prešove fungujú aj dve nočné linky.

https://www.dpmp.sk/

Objavovať ďalšie