Keď som bol malý, tak mi mamička rozprávala o tom, ako sa ešte za jej mladosti tradoval vznik názvu Prešova.
Názov je z Maďarčiny a okolnosti také, že keď tam kedysi poľoval kráľ Matyás (čítaj Maťaš) bolo tam veĺké množstvo lesných (lúčnych) jahod, ktoré sa v maďarčine nazávajú „Eper“ … takže „jahodové miesto“
P.S.: dnešné generácie už nemajú možnosť reálne zažiť to, čo bolo v rokoch 1945 až minimálně 1965 pre nás obvyklé – okolo Torysy (ktorá ešte nebola regulovaná) boli chodníčky a trávnaté plochy s kríkmi, ktoré sa tiahli popod Wiletz horku až do Borkuta a tam všade rástli lesné jahody
P.P.S.: pamätníci ( vtedajší žiaci ) si možno spomenú na akciu, kedy nižšie ročníky šli nazbierať túto dobrotu, mimo do pusy aj do sáčkov. Takto nazbierané jahody sme dali do školskej jedálne.
Naše kucárky napiekli „kreple“ a našľahali penu, ktorú zmiešali s tými voňavými jahodami …
… želal by som dnešným generáciám, aby si mohli túto laskominu ochutnať …
… s láskou Peter Habina

