Košice

V minulosti významná obchodná križovatka vtedajšej Európy, dnes druhé najväčšie mesto Slovenska s dychberúcou atmosférou.

Mesto Košice je srdcom východného regiónu s bohatou históriou, kultúrou a nezameniteľnou atmosférou, ktorú stojí za to zažiť. Pre návštevníkov ponúka širokú škálu kultúrneho, gastronomického i turistického vyžitia, pri ktorom si prídu na svoje ako jednotlivci, tak aj rodiny s deťmi. Ak cestujete na východ Slovenska, určite stojí za to navštíviť aj Košice a nechať sa opantať ich magickou atmosférou, ktorá je jedinečná ako v zimnom, tak aj v letnom období.

Košice sa v roku 2013 stali Európskym hlavným mestom kultúry, vďaka čomu má spoznávanie kultúry v meste významnú hodnotu. Historické centrum mesta ponúka plnohodnotný vhľad do kultúry Košíc ako takej, počnúc románsko-gotickým Dómom sv. Alžbety, neobarokovou budovou Národného divadla Košice, pokračujúc Spievajúcou fontánou, ktorá je najstaršou fontánou svojho druhu v celom Česku a Slovensku a ktorá okrem relaxačnej hudby ponúka návštevníkom aj zážitkovú filmovú či klasickú hudbu. V zimnom období láka domácich i turistov krásnymi ľadovými sochami.

Výlety na Vyhliadkovú vežu, do Zoologickej záhrady, Slovenského technického múzea, Bábkového divadla či Východoslovenskej galérie potešia malých i veľkých návštevníkov bohatým programom, z ktorého si odnesú nielen hromadu zážitkov, ale aj vedomostí z histórie, umenia, prírodovedy či techniky. Všetkých objaviteľov poteší aj návšteva planetária, ktoré je jedným z piatich planetárií na Slovensku a ponúka predvádzanie hviezdnej oblohy, planét, Slnka a Mesiaca, neobyčajných úkazov a pohyby nebeských telies. A či ste športovci alebo nie, ak Košice navštívite na jeseň, určite si nenechajte ujsť Medzinárodný maratón mieru, ktorý v roku 2023 oslávi svoje sté výročie.

Odporúčame vidieť a zažiť

Dóm sv. Alžbety

Románsko-gotický Dóm sv. Alžbety je najstarším kostolom v Košiciach a je zasvätený svätej Alžbete, ktorá sa v 13. storočí stala patrónkou mesta. Jeho zaujímavú vnútornú dispozíciu tvorí grécky kríž a je zariadený bohatým gotickým mobiliárom, z ktorého je zaujímavý najmä hlavný oltár sv. Alžbety.

Zoo

Zoologická záhrada v Košiciach je rozlohou a počtom chovaných živočíchov najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku. Je jedinou ZOO na Slovensku, kde môžu návštevníci vidieť tulene obyčajné, tučniaky jednopáse, kondory veľké a mnoho ďalších druhov živočíchov. Súčasťou ZOO je aj DinoPark, kde môžete vidieť a zažiť plastiky dinosaurov, detské atrakcie či paleontologické ihrisko.

Vyhliadkova veža

21,51 metrov vysoká vyhliadková veža sa nachádza na vrchole kopca Hradová. Je odtiaľ široký výhľad na celé mesto Košice spolu s okolitými pohoriami (Čierna hora, Slanské vrchy a Volovské vrchy).

Historické centrum

Historické centrum Košíc sa pýši príjemnou atmosférou, kde stojí za to nielen návšteva najstaršieho kostola v Košiciach, ale aj návšteva Národného divadla Košice, ktoré svojimi troma umeleckými súbormi (činoherným, operným a baletným) ponúka nádherný umelecký zážitok aj zahraničným turistom. Pôvabné uličky v centre mesta lákajú nielen vľúdnymi kaviarňami, reštauráciami či večernými klubmi, ale aj svojou históriou a obchodíkmi od lokálnych výrobcov (Hrnčiarska ulica, Mäsiarska ulica, Kováčska ulica, Dominikánske námestie).

Fontána v mestskom parku

Plávajúca fontána v mestskom parku je zároveň multimediálnou fontánou a je teda jedinou fontánou svojho druhu na Slovensku. Ako jediná fontána v Európe je riadená umelou inteligenciou s vlastnou identitou menou „Condrad“. Návštevníkom ponúka nádhernú show, z ktorej vám budú behať zimomriavky po chrbte.

Dolná brána

Dolná brána, nachádzajúca sa na Hlavnej ulici v Košiciach, predstavuje historické opevnenie mesta z obdobia stredoveku. Areál Dolnej brány ponúka návštevníkom prezentáciu z histórie mesta, doplňujúcu o multimediálne a interaktívne prvky, kde sa návštevník dozvie zaujímavé informácie o tom, ako vznikali brány a opevnenie mesta. Zaujímavé sú 3D „archeomodely“ a audiovizuálne projekcie, sprevádzané špeciálnymi efektmi. Expozícia je prístupná v slovenskom, anglickom a maďarskom jazyku.

Infopoint

Objavovať ďalšie