Veľký Šariš

Pôvabná metropola Šariša s kráľovskou históriou a vábivou prírodou, opradená legendami.

Veľký Šariš je malebným mestečkom v Prešovskom kraji, ktoré vyniká krásnou okolitou prírodou a bohatou históriou. Dokladuje to nielen kúzelný kráľovský Hrad Šariš, ale aj Mestské múzeum a galéria, ktoré sa pýšia stálou expozíciou, obsahujúcou 350 kusov archeologických nálezov datovaných od 12. do 17. storočia.

Najzaujímavejším miestom Veľkého Šariša je nepochybne samotný hrad, ktorý je vyhľadávaným miestom pre domácich, ako aj zahraničných návštevníkov počas celého roka. Hlavná veža hradu poskytuje nádherný výhľad na Spiš i Vysoké Tatry, avšak možné je dovidieť až do Maďarska či Poľska. Malých i veľkých návštevníkov zaujme aktivitami, ako sú maľovanie, lukostreľba, drevené hračky či pravé stredoveké kolky. 

Veľký Šariš sa pýši aj miestnym pivovarom, ktorý je z hľadiska objemu výroby najväčším pivovarom na Slovensku. Na svoje si v meste prídu aj športovci. Veľký Šariš sa v roku 2021 stal Európskym mestečkom športu, čo značí vysoký záujem domácich o športové vyžitie. Návštevníci si vo Veľkom Šariši môžu vychutnať príjemnú a nenáročnú cyklotrasu dlhú 11,6 kilometra, ktorá začína v Prešove, pokračuje cez Veľký Šariš a končí v Šarišských Michaľanoch.

Odporúčame vidieť a zažiť

Hrad Šariš

Hrad Šariš patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho súčasťou je aj 15 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá ponúka výhľad na niekoľko ďalších hradov v okolí. K hradu vedie spevnený asfaltový náučný chodník a pre milovníkov športu sa naň dá dostať aj bicyklom, čím si návštevník môže spojiť šport s kultúrnym zážitkom. Hrad Šariš ponúka návštevníkom sprievodcovské služby na vyhliadkovej veži, kde sa môžete dozvedieť množstvo zaujímavostí z histórie hradu, o živote v stredoveku a o stavbách a postupoch, ktoré sa využívali v stredovekom stavebníctve. 

Kostol sv. Jakuba

Kostol sv. Jakuba tvorí historickú dominantu námestia Veľkého Šariša. Bol postavený v románsko-gotickom slohu a pravdepodobne bol postavený súčasne s hradom Šariš. Pôdorys kostola je v tvare kríža a zaujímavé sú v minulom storočí odokryté stredoveké nástenné maľby z 13.-14. storočia s ešte byzantskými motívmi.

Mestské múzeum a galéria Veľký Šariš

Mestské múzeum a galéria vo Veľkom Šariši je kultúrna inštitúcia, kde môžu návštevníci vidieť stálu expozíciu, pozostávajúcu zo zaujímavých archeologických nálezov z 12. až 17. storočia. Návštevníci si môžu prezrieť exponáty venované dejinám Šarišského hradu a mesta Veľký Šariš s dôrazom na šarišské pivovarníctvo, cirkevné a židovské dejiny.  V galerijnej časti sú vystavené diela výtvarného umenia predovšetkým od lokálnych výtvarníkov.

Mlinská džurka

Mlinská džurka je šarišské pomenovanie parného rušňa, ktorý sa nachádza na pamätníku v areáli železničnej stanice Veľký Šariš. Ide o najstarší zachovaný parný rušeň na Slovensku.

Infopoint

Objavovať ďalšie