10 top lákadiel Prešova, ktoré musíte navštíviť

Outdoorpark Prešov

Outdoorpark Prešov je pre rodinný výlet ako stvorený. Okrem špičkového lanového centra vás čaká aj bouldrovka, teda jedinečná lezecká stena, ktorú si užijú začiatočníci, ale i profesionáli. Jej kvalitu potvrdzuje i skutočnosť, že sa na nej pravidelne konajú Majstrovstvá Slovenska v disciplíne Bouldering. Ak vám však nestačí umelá stena, v ponuke kurzov tohto super miesta je i lezenie na skalách, tak neváhajte. A ak pri športovaní vysmädnete, ako balzam pôsobí miestna kaviarnička s ponukou chutných koláčikov, čerstvých štiav a drinkov, ako aj unikátny výhľad na umelecké diela východoslovenských sochárov.

Poetika

Máte chuť na gastronomický zážitok v príjemnom prostredí? Rozhodne vám v Prešove odporúčame podnik Poetika, kde vám naservírujú dobroty od výmyslu sveta. Pracujú s výberom sezónnych a lokálnych surovín priamo pred vašimi očami, a to za sklom, priamo v strede reštaurácie! Prezradia vám tak všetky najvzácnejšie tajomstvá šéfkuchára. Ak sa vám v príjemnom prostredí zapáči natoľko, že si ho budete chcieť užiť dlhšie, nie je problém ubytovať sa v jednom zo siedmich apartmánov v podkroví meštianskeho domu na Hlavnej ulici. Heslom je vypnúť, zresetovať a zababušiť sa do deky…, takže odolať je naozaj náročné.

Krajská galéria v Prešove

Ak cítite potrebu nasať v Prešove aj trošku umenia, zájdite do Krajskej galérie v Prešove, ktorá patrí medzi najstaršie regionálne galérie na Slovensku. V súčasnosti vlastní vyše 4200 maliarskych diel, kresieb, sôch a grafík z 15. – 20. storočia. Vždy v nej nájdete aj viacero aktuálnych výstav súčasných umelcov, niektorú sú dokonca inštalované v unikátnom suterénnom priestore.

Cukráreň Delizie

Chcete potešiť svoj mlsný jazýček? Talianska Cukráreň Delizie určite stojí za návštevu. Ochutnali ste už tradičné Babbá naložené v rume alebo Paticciotto vylepšené o mandľový likér a višne? Rozhodne tu však nechoďte s plným žalúdkom, inak budete ľutovať.

Zwicker

Milujete kone? Počas výletu by vaše kroky mali rozhodne smerovať aj do Zwickera. Ide o unikátne prostredie dýchajúce koňmi, kde vám ponúknu nielen jazdenie na nich, ale nájdete tu i jazdeckú školu a možnosť ustajnenia si vlastného koníka. To všetko v nádhernom prostredí s útulným penziónom a výnimočnou gastronómiou využívajúcou lokálnych dodávateľov. Jednoducho mňam.

Eperia shopping mall a Novum

Chceli by ste počas návštevy Prešova trošku nakupovať? Žiadny problém. Eperia Shopping Mall i OC Novum sú plné butikov ponúkajúcich módne značky, ktoré nenájdete ani v Košiciach, preto tu nadšene mieria shopoholici z celého východného Slovenska. Mango, Sinsay, Mohito, Springfield… stačí si vybrať. Zároveň tu môžete skočiť do kina, posedieť si vo foodcourtoch alebo si nechať umyť auto.

Divadelná scéna

Zachcelo sa vám kvalitného divadelného zážitku? Prešov sa pýšil divadelnou produkciou už v 17. Storočí. Hralo sa v latinčine, maďarčine, nemčine, slovenčine a v šarištine. Veľmi sa darilo amatérskym spolkom a práve jeden z nich – spolok Záborský – sa stal základom prepojenia ochotníckeho divadla s profesionálnym. Dnes v Prešove funguje Divadlo Alexandra Duchnoviča, ktoré je jediným divadlom na Slovensku, kde herci hrajú v rusínskom jazyku. Ak uprednostňujete slovenčinu, v Divadle Jonáša Záborského si určite vyberiete skvelé predstavenie, stačí sa inšpirovať v repertoári na www.djz.sk/program.html

Hvezdáreň a planetárium

Najmä romantikov a deti určite poteší aj návšteva Hvezdárne a planetária v Prešove. Ponúkajú tu nielen tematický audio-vizuálny program, ale aj astronomické rozprávky, množstvo podujatí či pozorovanie oblohy pomocou ďalekohľadov.

Plaza Beach Resort

Ste vodný živel a zbožňujete šantenie v bazénoch, prípadne si radi zájdete do sauny či na masáž? V tom prípade jednoznačne vyskúšajte Plaza Beach Resort v duchu španielskej Gaudího Barcelony. Unikátna atmosféra s palmami a krásnou architektúrou vás chytí za srdce a v zimnom období sa určite skvelo zrelaxujete vo wellness Golden Therapy & Natural Spa.

Prešovské singletracky

Na viacerých miestach po Slovensku vznikajú postupne parádne trate na jazdenie, o ktoré sa starajú partie cyklo nadšencov. Prešov sa pýši hneď niekoľkými. Čuňka, EnduRob, Borsuk, Výšľapka, SkokčkyKočky či Papuľak sú ideálne na adrenalínovejšie výlety. Rôzne klopenky, skoky, dropy, vlny a lávky uspokoja rôzne kategórie cyklo nadšencov. Prešovské singletracky sa rozhodne oplatí vyskúšať. Oddýchnuť počas jazdy si môžete v blízkosti rôznych altánkov a ohnísk.

Ďalšie články