Zemplín

Výnimočne pestré prostredie s dominanciou hôr a vodných plôch, plné rozmanitých historických úkazov

Región Zemplín sa zvyčajne delí na Horný a Dolný Zemplín, pričom do Horného Zemplína patria okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Stropkov a Vranov nad Topľou a do Dolného Zemplína okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov. Zemplín ako celok oplýva množstvom krásnych prírodných úkazov, historických hradov a pamiatok, vodných plôch a turistických lokalít, ktoré sú každoročne vyhľadávané ako domácimi turistami, tak aj zahraničnými.

Zemplínskemu regiónu dominujú Vihorlatské vrchy – pohorie sopečného pôvodu, na území ktorého sa nachádza Chránená krajinná oblasť Vihorlat a Vihorlatský prales, ktorý bol v roku 2007 zapísaný do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO najmä vďaka zachovalým bukovým pralesom s vyše 240-ročnými exemplármi. Vyhľadávanou turistickou lokalitou sú aj Bukovské vrchy, časť ktorých zaberá rozmanitý Národný park Poloniny.

Výnimočný zážitok na ceste naprieč Zemplínom poskytujú mnohé lokality kultúrno-historického charakteru, ktoré majú ako vizuálne pestrý, tak aj náučný charakter. Radíme sem lokality, ako sú Jasenovský hrad, Humenský zámok s Vihorlatským múzeom alebo Zemplínske múzeum. Oddychovo-zážitkový charakter majú v letnom období prevažne vodné plochy, ktorých je na Zemplíne neúrekom. Medzi najznámejšie a návštevníkmi najvyhľadávanejšie patria Zemplínska Šírava a Veľká Domaša.

Odporúčame vidieť a zažiť

Národný park Poloniny

Národný park Poloniny leží na Zemplíne v okrese Snina. Je otvorený celoročne – v zime láka bežkárov, v lete zasa milovíkov pešej turistiky. Okrem podmanivých horských chodníkov sa tu nachádza aj niekoľko vyhľadávaných drevených kostolov z 18. storočia, ako napr. Chrám svätého Michala archanjela. 

Jasenovský hrad

Jasenovský hrad je hradná zrúcanina na zalesnenom chrbte Humenských vrchov patriacich pod Vihorlatské vrchy, ktorý bol postavený začiatkom 14. storočia. Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Na Jasenovský hrad je možné dostať sa pešo z mesta Humenné.

Humenský zámok

Humenský zámok, kedysi postavený v renesančnom štýle a neskôr prestavaný v štýle novobarokovom, je národnou kultúrnou pamiatkou, súčasťou ktorej je aj Vihorlatské múzeum. Je to jedna z najväčších a najrozľahlejších stavieb kaštielneho typu na Slovensku. Medzi stále expozície Vihorlatského múzea patrí umelecko-historická (galéria panovníkov, orientálna izba, sakrálne umenie, Zlatý salón), prírodovedná (živočíšstvo Horného Zemplína), expozícia ľudovej architektúry a bývania, expozícia sakrálneho umenia a galerijná sieň Oresta Dubaya, významnej osobnosti slovenskej grafiky.

Veľká Domaša

Veľká Domaša, inak nazývaná aj „slovenské more“ alebo „zelená perla východného Slovenska“ je vodná nádrž, postavená na rieke Ondava v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Krásne prostredie a čistá voda lákajú turistov v letnom období prevažne na kúpanie, vodné športy či rybolov. Nachádzajú sa tu upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská, ubytovacie zariadenia a reštaurácie. 

Zemplínska šírava

Je druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku podľa plochy hladiny a súčasne treťou najväčšou na Slovensku podľa celkového objemu vody. Je to obľúbená turistická destinácia so siedmimi rekreačnými strediskami. Turistov táto priehrada láka vhodnými podmienkami na kúpanie, vodné športy, rybolov, cykloturistiku a pešiu turistiku v okolí Vihorlatských vrchov. 

Morské oko

Morské oko je najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch a tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Je to jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. K Morskému oku vedú turistické chodníky od Remetských a Zemplínskych Hámrov. 

Zemplínske múzeum v Michalovciach

Zemplínske múzeum dokumentuje živú a neživú prírodu, celkový kultúrno – historický a hospodársky vývoj zemplínskeho regiónu. Múzeum sa nachádza v budove kaštieľa Sztárayovcov v Michalovciach, ktorý vznikol v 17. storočí. Medzi stále expozície múzea patrí prírodovedná expozícia (ekologické skupiny vtákov a cicavcov Zemplína), archeologická expozícia (v chronologickom slede prezentuje praveký a včasnostredoveký vývoj zemplínskeho regiónu), umelecko-historická expozícia (diela výtvarného umenia a umeleckých remesiel od románskeho obdobia po súčasnosť) etnografická a historická expozícia. 

Múzeum a kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove

Múzeum sa nachádza v priestoroch neskorobarokového a neskôr klasicisticky prestavaného kaštieľa v Trebišove. Nachádzajú sa tu expozície parných oračiek, ktoré ponúkajú európske i svetové unikáty a tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. 

Infopoint

Objavovať ďalšie