Top 10 najznámejších osobností mesta Prešov

Michal Hudák

Obľúbený moderátor a herec má svoje korene v Prešove. Narodil sa v roku 1969 a je hrdý na svoju rusínsku národnosť. Dokonca v ukrajinskom jazyku absolvoval základnú školu i gymnázium. Už od detstva bolo jasné, že ho priťahuje umenie – najprv pôsobil v rozhlase a amatérskom divadle, po čase v Ukrajinskom národnostnom divadle v Prešove (dnešné Divadlo Alexandra Duchnoviča). Michal Hudák študoval na Kyjevskom inštitúte divadelného umenia a stal sa z neho divadelný a filmový herec. Pôsobil v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove, v prešovskom rádiu Flash a neskôr sa udomácnil v televízii. Je známy aj ako člen country a bluegrassovej kapely Žobráci ako hráč na mandolíne.

Ivana Christová

O rok neskôr ako Mišo Hudák prišla na svet pre mnohých doposiaľ najkrajšia československá Miss Ivana Christová. Stala sa historicky prvou novodobou kráľovnou krásy Československa v roku 1989 a následne očarila aj vo svete. Má bulharsko-maďarské korene, čo ju robí v našich končinách exotickou. Mihla sa v niekoľkých filmoch, no známejšia je jej nadácia Ivana Christová deťom, či OZ Orin Panacea. Venuje sa kozmetickému poradenstvu

Katka Koščová

Katka Koščová sa narodila v Prešove v roku 1982 a k sláve pričuchla vďaka víťazstvu v prvej Superstar, no z “Gaučane” sa dokázala vyprofilovať na úspešnú a výnimočnú umelkyňu, ktorá má silnú základňu priaznivcov. Jej šansónový prejav je výnimočný, preferuje koncerty v komornejších priestoroch a nemá problém vyjadrovať sa ani k závažným spoločenským témam.

Marián Leško

Slovenský novinár, komentátor a publicista tiež pochádza z Prešova, kde sa narodil v roku 1954. Istý čas pôsobil ako poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku. V Prešove vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity P. J. Šafárika. Pôsobil v týždenníku Nové slovo, denníkoch Pravda i Práca, bol komentátorom denníka SME, spolupracoval s Rádiom Slobodná Európa a pravidelne účinkoval v relácii Sedem s.r.o. Silnou stránkou Mariána Leška sú vnútropolitické komentáre. Je autorom štyroch kníh s politickou tematikou.

Igor Liba

Bývalý slovenský hokejový útočník tiež prvýkrát otvoril oči v Prešove v roku 1960. So športom začínal aktívne ako desaťročný.  Je odchovancom klubu ZPA Prešov. Igor Liba je držiteľom striebornej medaily zo ZOH 1984 a bronzovej zo ZOH 1992Majster sveta 1985, strieborný z MS 1982 – 83, bronzový z MS 1987, 1992. V česko-slovenskom drese zaznamenal 211 štartov (najviac spomedzi všetkých slovenských hráčov), dosiahol v nich 66 gólov. Na Majstrovstvách sveta 1985 prispel významným spôsobom k zlatej medaile.

Peter Lipa

Známy slovenský spevák židovsko-maďarského pôvodu sa v Prešove narodil v roku 1943. Patrí medzi významné osobnosti slovenského džezu a dlhé roky bol jediným známym interpretom tohto žánru na Slovensku. V jeho repertoári môžeme nájsť tradicionálswingmoderný džez, latinskoamerický džez, džezový šansón, spirituál, funk, ale aj rock a popové vplyvy. Po ukončení jedenásťročnej strednej školy v Prešove si v roku 1961 spravil nadstavbu na zememeračskej priemyslovke. Popri štúdiu na strednej škole hrával Peter Lipa v prešovskom amatérskom divadle.

Marcel Merčiak

Obľúbený súčasný moderátor Marcel Merčiak uzrel svetlo sveta tiež v Prešove, konkrétne v roku 1975. Absolvoval  tu základnú i strednú školu – Na Mukačevskej ulici a na gymnáziu na Ul. Tarasa Ševčenka. Následne vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Komentuje športové prenosy (hlavne futbal, prípadne ľadový hokej a biatlon).

Peter Nagy

Rodeným Prešovčanom je aj tento obľúbený spevák, narodený v roku 1959. Po ukončení Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove absolvoval Filozofickú fakultu UPJŠ. Začínal ako folkový spevák. Prvou úspešnou piesňou, s ktorou sa Peter Nagy dostal do povedomia publika, bola skladba „Profesor Indigo“.

Ivan Tásler

Skladateľ, gitarista a spevák kapely IMT Smile Ivan Tásler má rovnako prešovské korene. Narodil sa v roku 1979 a študoval na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove. Po skončení gymnázia absolvoval dokonca dva semestre teológie na Pravoslávnej fakulte Prešovskej univerzity. V kapele IMT Smile sa vystriedali známe mená ako Katka KnechtováOskar RózsaMarcel Buntaj alebo Martin Valihora.

Martin Višňovský

Hudobníkbasgitarista a spevák, organizátor podujatí, zakladateľ klubu Stromoradie, známy predovšetkým vďaka pôsobeniu v alternatívno-rockovej skupine Chiki liki tu-a, má k Prešovu mimoriadne blízko. Narodil sa tu v roku 1978. Podieľa sa aj na prešovskom hudobnom živote. Martin Višňovský známy aj vďaka vtipným textom, tematicky zasadeným do prostredia mesta Prešov a okolia. V hudbe je príznačný svojím špecifickým vokálom a kreatívnym prístupom v hre na basgitaru. Zároveň sa venuje manažmentu kapely. Martin Višňovský sa podieľa aj na prešovskom hudobnom živote spoluorganizovaním koncertov, hudobných podujatí a festivalov.

Je ich oveľa viac

Medzi mimoriadne známych Prešovčanov budú vždy patriť napríklad aj herec Pavol Mikulík, jeden zo zakladateľov a budovateľov slovenského profesionálneho divadla Janko Borodáč, Martin Husovský, Pavol Čekan, Katka Knechtová, Tina, Janka Kovalčíková, Vladimír Ossif či mnoho, mnoho ďalších.

Ďalšie články