Top 10 najznámejších osobností mesta Prešov

Michal Hudák

Obľúbený moderátor a herec má svoje korene v Prešove. Narodil sa v roku 1969 a je hrdý na svoju rusínsku národnosť. Dokonca v ukrajinskom jazyku absolvoval základnú školu i gymnázium. Už od detstva bolo jasné, že ho priťahuje umenie – najprv pôsobil v rozhlase a amatérskom divadle, po čase v Ukrajinskom národnostnom divadle v Prešove (dnešné Divadlo Alexandra Duchnoviča). Michal Hudák študoval na Kyjevskom inštitúte divadelného umenia a stal sa z neho divadelný a filmový herec. Pôsobil v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove, v prešovskom rádiu Flash a neskôr sa udomácnil v televízii. Je známy aj ako člen country a bluegrassovej kapely Žobráci ako hráč na mandolíne.

Ivana Christová

O rok neskôr ako Mišo Hudák prišla na svet pre mnohých doposiaľ najkrajšia československá Miss Ivana Christová. Stala sa historicky prvou novodobou kráľovnou krásy Československa v roku 1989 a následne očarila aj vo svete. Má bulharsko-maďarské korene, čo ju robí v našich končinách exotickou. Mihla sa v niekoľkých filmoch, no známejšia je jej nadácia Ivana Christová deťom, či OZ Orin Panacea. Venuje sa kozmetickému poradenstvu

Katka Koščová

Katka Koščová sa narodila v Prešove v roku 1982 a k sláve pričuchla vďaka víťazstvu v prvej Superstar, no z “Gaučane” sa dokázala vyprofilovať na úspešnú a výnimočnú umelkyňu, ktorá má silnú základňu priaznivcov. Jej šansónový prejav je výnimočný, preferuje koncerty v komornejších priestoroch a nemá problém vyjadrovať sa ani k závažným spoločenským témam.

Marián Leško

Slovenský novinár, komentátor a publicista tiež pochádza z Prešova, kde sa narodil v roku 1954. Istý čas pôsobil ako poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku. V Prešove vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity P. J. Šafárika. Pôsobil v týždenníku Nové slovo, denníkoch Pravda i Práca, bol komentátorom denníka SME, spolupracoval s Rádiom Slobodná Európa a pravidelne účinkoval v relácii Sedem s.r.o. Silnou stránkou Mariána Leška sú vnútropolitické komentáre. Je autorom štyroch kníh s politickou tematikou.

Igor Liba

Bývalý slovenský hokejový útočník tiež prvýkrát otvoril oči v Prešove v roku 1960. So športom začínal aktívne ako desaťročný.  Je odchovancom klubu ZPA Prešov. Igor Liba je držiteľom striebornej medaily zo ZOH 1984 a bronzovej zo ZOH 1992Majster sveta 1985, strieborný z MS 1982 – 83, bronzový z MS 1987, 1992. V česko-slovenskom drese zaznamenal 211 štartov (najviac spomedzi všetkých slovenských hráčov), dosiahol v nich 66 gólov. Na Majstrovstvách sveta 1985 prispel významným spôsobom k zlatej medaile.

Peter Lipa

Známy slovenský spevák židovsko-maďarského pôvodu sa v Prešove narodil v roku 1943. Patrí medzi významné osobnosti slovenského džezu a dlhé roky bol jediným známym interpretom tohto žánru na Slovensku. V jeho repertoári môžeme nájsť tradicionálswingmoderný džez, latinskoamerický džez, džezový šansón, spirituál, funk, ale aj rock a popové vplyvy. Po ukončení jedenásťročnej strednej školy v Prešove si v roku 1961 spravil nadstavbu na zememeračskej priemyslovke. Popri štúdiu na strednej škole hrával Peter Lipa v prešovskom amatérskom divadle.

Marcel Merčiak

Obľúbený súčasný moderátor Marcel Merčiak uzrel svetlo sveta tiež v Prešove, konkrétne v roku 1975. Absolvoval  tu základnú i strednú školu – Na Mukačevskej ulici a na gymnáziu na Ul. Tarasa Ševčenka. Následne vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Komentuje športové prenosy (hlavne futbal, prípadne ľadový hokej a biatlon).

Peter Nagy

Rodeným Prešovčanom je aj tento obľúbený spevák, narodený v roku 1959. Po ukončení Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove absolvoval Filozofickú fakultu UPJŠ. Začínal ako folkový spevák. Prvou úspešnou piesňou, s ktorou sa Peter Nagy dostal do povedomia publika, bola skladba „Profesor Indigo“.

Ivan Tásler

Skladateľ, gitarista a spevák kapely IMT Smile Ivan Tásler má rovnako prešovské korene. Narodil sa v roku 1979 a študoval na Gymnáziu Jána Adama Raymana v Prešove. Po skončení gymnázia absolvoval dokonca dva semestre teológie na Pravoslávnej fakulte Prešovskej univerzity. V kapele IMT Smile sa vystriedali známe mená ako Katka KnechtováOskar RózsaMarcel Buntaj alebo Martin Valihora.

Martin Višňovský

Hudobníkbasgitarista a spevák, organizátor podujatí, zakladateľ klubu Stromoradie, známy predovšetkým vďaka pôsobeniu v alternatívno-rockovej skupine Chiki liki tu-a, má k Prešovu mimoriadne blízko. Narodil sa tu v roku 1978. Podieľa sa aj na prešovskom hudobnom živote. Martin Višňovský známy aj vďaka vtipným textom, tematicky zasadeným do prostredia mesta Prešov a okolia. V hudbe je príznačný svojím špecifickým vokálom a kreatívnym prístupom v hre na basgitaru. Zároveň sa venuje manažmentu kapely. Martin Višňovský sa podieľa aj na prešovskom hudobnom živote spoluorganizovaním koncertov, hudobných podujatí a festivalov.

Je ich oveľa viac

Medzi mimoriadne známych Prešovčanov budú vždy patriť napríklad aj herec Pavol Mikulík, jeden zo zakladateľov a budovateľov slovenského profesionálneho divadla Janko Borodáč, Martin Husovský, Pavol Čekan, Katka Knechtová, Tina, Janka Kovalčíková, Vladimír Ossif či mnoho, mnoho ďalších.

Ďalšie články

prezentacia jahodoveho mesta

Predstavili sme koncept Jahodového mesta verejnosti.

Mesto Prešov má potenciál byť svetové, ak v ten potenciál spoločne uveríme. Predstavme si turistov, ktorí chodia do Prešova, odfotiť sa s najväčšou jahodou na svete. Alebo si každoročne na Jahodovom festivale vychutnávajú tie najlahodnejšie pochutiny z jahôd široko ďaleko.

Zobraziť