Medzilaborce

Kultúrou nabité mestečko plné histórie a podmanivej prírody.

Mesto Medzilaborce leží v severovýchodnej časti východného Slovenska a je kultúrnym, rekreačným a športovým centrom regiónu. Čarovnú atmosféru mesta si návštevník môže vychutnať najmä v zimnom období v prostredí krásnej a dychberúcej prírode, ktorá poskytuje vhodné možnosti pešej turistiky napríklad do Lesoparku Kamjana alebo lyžiarskych stredísk Danová a Borov.

Vyhľadávanou turistickou lokalitou v meste Medzilaborce je Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktoré bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované tejto významnej osobnosti pop-artu. Významnou súčasťou múzea je aj najväčšia expozícia 1. svetovej vojny na Slovensku, ktorá vznikla s cieľom obnoviť spomienky obyvateľov mesta na vojnu, ktorá Medzilaborce v rokoch 1914-1915 neobišla. Toto obdobie si v Medzilaborciach pripomínajú aj náučným chodníkom, spájajúcim pamiatky 1. svetovej vojny.

Lákavým miestom v meste je aj Miniskanzen, ktorý návštevníkom ponúka pohľad na rusínsku dedinu minulosti, kde sú vystavené ručne vyrobené repliky rusínskych domov. Turistov do mesta priláka aj turistický vláčik, ktorý ich prevedie cez mesto a po jeho okolí, kde sa nachádzajú pamiatky rôzneho druhu (Krásny Brod – Monastier, Habura, Kalinov a pod.).

Odporúčame vidieť a zažiť

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola je inštitúciou múzejno-galerijného typu, ktoré sa venuje predovšetkým životu a dielu Andyho Warhola. Okrem toho však mapuje aj súčasné tendencie vo výtvarnom umení a kultúre. Stále expozície obsahujú diela Andyho Warhola, diela o jeho pôvode a expozíciu s názvom Street-art vs. pop-art, ktorá okrem iného zahŕňa aj diela známych umelcov, ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein či Jean-Michel Basquiat. 

Lesopark Kamjana

Lesopark Kamjana sa nachádza v západnej časti mesta Medzilaborce a turistom umožňuje spoznávať hodnoty lesov i prírodno-historické osobitosti lesného masívu Kamjany. Určený je pre individuálnu, rodinnú ale aj školskú poznávaciu turistiku. Najzaujímavejším bodom náučného chodníka je skalný útvar známy ako Čertov kameň.

Chrám sv. Bazila Veľkého

Chrám sv. Bazila Veľkého je najstaršou stavbou v Medzilaborciach. Chrám bol postavený v barokovom architektonickom štýle, avšak neskôr bol klasicisticky upravený. Zaujímavým prvkom chrámu je barokový ikonostas.

Pravoslávny chrám Svätého Ducha

Pravoslávny chrám Svätého Ducha v Medzilaborciach bol postavený v roku 1949 ako pomník padlým vojakom z 1. svetovej vojny. Je postavený v staroruskom renesančnom slohu a je bohato vyzdobený ikonami. 

Infopoint

Objavovať ďalšie