Spiš
- Pestrosť prírody v Slovenskom raji
- Jeden z najväčších hradov v strednej Európe
- Najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku
Rozľahlé územie Spiša pýšiace sa všetkým, čo príroda a človek dokážu
Turistický región Spiš zahŕňa okresy Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice-okolie, Levoča, Stará Ľubovňa a Poprad. Je to rozľahlé územie, tiahnuce sa skrz nádherné lokality, berúc do úvahy mestá, doliny, planiny i hory. Zažiť a vidieť sa tu dá naozaj všeličo, od krásy urbánneho charakteru po prírodu tak rozmanitú a pestrú.
Územie Spiša ponúka návštevníkom množstvo turisticky atraktívnych lokalít, ako sú národné parky (Tatranský národný park, Pieninský národný park, Národný park Slovenský raj, Národný park Nízke Tatry), hrady (Spišský hrad, Kežmarský hrad, Hrad Stará Ľubovňa, Hrad Nedeca), historické mestá (Kežmarok, Spišská Sobota, Levoča, Spišská Kapitula, Spišská Stará Ves, Podolínec), lyžiarske centrá (Tatranská Lomnica, Ždiar – Strednica, Bachledova dolina, Krompachy – Plejsy) či kúpele (Horný Smokovec, Dolný Smokovec, Tatranská Kotlina, Tatranské Matliare, Vyšné Ružbachy).
Spiš je región bohatý aj na umelecko-historické pamiatky, pričom vzácne pamiatky sa nachádzajú takmer v každej dedine. Na Spiši sa nachádzajú pamiatky zapísané do Zoznamu svetových prírodných a kultúrnych pamiatok UNESCO (Spišský hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, Žehra, Dobšinská ľadová jaskyňa), a takmer polovica z mestských pamiatkových rezervácií Slovenska je na Spiši: Levoča, Kežmarok, Spišská Kapitula, Spišská Sobota.
Odporúčame vidieť a zažiť
Národný park Slovenský raj
Národný park Slovenský raj je jedným z deviatich národných parkov na území Slovenska a prekvitá bohatou flórou i faunou. Je považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblasti Slovenska a ponúka množstvo turistických zážitkov v podobe roklín, vodopádov a vyhliadok. Najvyšším bodom národného parku je Predná hoľa a najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Piecky alebo Kyseľ s početnými vodopádmi. Obľúbené a turisticky vyhľadávané miesta v Slovenskom raji sú Zeimarská roklina, Stratenský Kaňon, Prielom Hornádu či vodná plocha Palcmanská Maša. Za zmienku stoja aj jaskyne, z ktorých najzaujímavejšia je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je najväčšou zaľadnenou jaskyňou na Slovensku.
Spišský hrad
Svojou rozlohou prevyšujúcou 4 hektáre sa Spišský hrad považuje za jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad tvorí dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na hornom hrade, kde sa nachádza zaujímavá renesančná arkádová chodba, v závere ktorej sa vstupuje do gotickej kaplnky sv. Alžbety Uhorskej. Súčasťou expozičných priestorov hradu sú aj turistom prístupné ukážky dobových interiérov, z ktorých zaujmú mučiareň, stredoveká kuchyňa, spálňa, kuchyňa či zbrojnica.
Spišský Jeruzalem
Spišský Jeruzalem je unikátny krajinársky koncept a urbanisticko-architektonický súbor trinástich samostatných sakrálnych stavieb a dvoch dnes nezachovaných lokalít. Predstavuje pomyselnú kópiu Jeruzalema a ide o pravdepodobne najstaršiu známu kalváriu tohto typu na Slovensku.
Kostol Ducha Svätého v Žehre
Kostol Ducha Svätého v Žehre je neskororománska stavba z druhej polovice 13. storočia. Nachádzajú sa tu unikátne gotické nástenné maľby, ktoré predstavujú ucelený ikonografický program, pričom najznámejším výjavom je Strom života. Zaujímavá je v kostole aj kamenná krstiteľnica. Kostol bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 1993 je zapísaný do Zoznamu UNESCO ako súčasť lokality Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.