Stará Ľubovňa

Bývalé slobodné kráľovské mesto vážiace si svoje dejiny

Stará Ľubovňa leží v severovýchodnej časti Slovenska v západnej časti Ľubovnianskej kotliny. Jadro mesta tvorí obdĺžnikové námestie s historickou meštianskou architektúrou, súčasťou ktorej je súbor meštianskych domov či rímskokatolícky Kostol svätého Mikuláša. 

Mesto Stará Ľubovňa prekvitá históriou i kultúrou. Turisticky obľúbený je Ľubovniansky hrad a skanzen, ktoré návštevníkom ponúkajú expozíciu venovanú dejinám hradu a Starej Ľubovne. Obyvatelia mesta si svoju históriu vysoko cenia, čo dokazuje nielen výstava na hrade, ale aj múzeum s názvom Dom ľubovnianskeho mešťana a rovnako aj Provinčný dom v Starej Ľubovni, ktorý slúži ako mestská galéria prezentujúca diela domácich i zahraničných výtvarníkov. Taktiež sa tu nachádza pamätná izba ľubovnianskeho rodáka, herca a hudobného skladateľa Jána Melkoviča a známej slovenskej spisovateľky Terézie Vansovej.

Pre milovníkov pešej turistiky sa v okolí Starej Ľubovne nachádza množstvo nádherných turistických trás. Vychutnať si môžete napríklad prechod cez Jarabinský prielom, prechod hrebeňom Spišskej Magury z Vyšných Ružbách na jej najvyšší bod Veterný Vrch alebo priechod cez Haligovské skaly.

Odporúčame vidieť a zažiť

Ľubovniansky hrad a skanzen

Ľubovniansky hrad je dominantou Ľubovnianskej kotliny. Na hrade je prístupná historická expozícia, kde sú prezentované dejiny hradu. Súčasťou hradu je aj skanzen, ktorý návštevníkom približuje život na tradičnej dedine na hornom Spiši a Šariši. Dominantou skanzenu je drevený gréckokatolícky chrám zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Jednou zo zaujímavostí je pre návštevníkov ukážka chovu tradičných hospodárskych zvierat. 

Kostol svätého Mikuláša

Dominantou Námestia svätého Mikuláša v Starej Ľubovni je Kostol svätého Mikuláša, ktorý pochádza z obdobia gotiky. V interiéri kostola sa nachádza vzácna neskorogotická kamenná krstiteľnica zo 16. storočia a neskorogotické náhrobné dosky z pieskovca a červeného mramoru. Zaujímavý je hlavný barokový oltár sv. Mikuláša, ktorý je zdobený drevorezbou alebo rozmerný obraz sv. Mikuláša z druhej polovice 19. storočia. 

Dom ľubovnianskeho mešťana

Dom ľubovnianskeho mešťana je múzeum na námestí sv. Mikuláša. Jeho expozícia sa zaoberá životom strednej vrstvy obyvateľstva z obdobia 19. storočia a zahŕňa napr. aj dielňu výroby papiera, modrotlače a mincovňu.

Jarabinský prielom

Priechod cez Jarabinský prielom patrí medzi najobľúbenejšie turistiky v okolí Starej Ľubovne. Táto prírodná rezervácia ponúka nádherné pohľady na kaňony a tiesňavy, vhodné aj pre rodiny s deťmi. 

Infopoint

Objavovať ďalšie