Tokaj

Vinohradnícka oblasť v povodí rieky Bodrog s históriou siahajúcou do Rímskej ríše

Tokaj je vinohradnícka oblasť, nachádzajúca sa severne na Slovensku a južne v Maďarsku. Je to najmenšia vinohradnícka oblasť na Slovensku, ale za to najznámejšia a jedna z najviac vyhľadávaných. Je to jedinečná oblasť hlavne z hľadiska prírodných podmienok, ale rovnako aj z hľadiska odrodového zloženia a technológie výroby vín. 

Vinohradnícka oblasť Tokaj sa nachádza na území obcí Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Je to jedna z piatich oblastí na svete, v ktorých možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Toto krásne vinohradnícke územie ponúka veľa možností pešej turistiky, ktorá návštevníkom umožňuje vnímať krásy prírody v chránených prírodných územiach a rezerváciách či navštíviť tokajské vínne pivnice. Turistické chodníky návštevníkov zavedú napr. k slovenskému dvojkrížu, mŕtvemu ramenu rieky Bodrog v tvare podkovy alebo na najnižšie položené miesto na Slovensku, ktoré sa nachádza na území obce Klin nad Bodrogom s nadmorskou výškou 94,3 m.n.m. 

Produktom vinohradníckeho turizmu je Tokajská vínna cesta, ktorá má okrem iného aj kultúrno-spoločenské a duchovné smerovanie. Vznikla z potreby poznávať najpozoruhodnejšie miesta slovenskej časti Tokajskej vinohradníckej oblasti, pestovanie a spracovanie viniča, technológiu výroby vína a folklórne i kultúrno-historické tradície. Cesta ponúka aj možnosť využiť cykloturistický chodník, kde si prídu na svoje aj športovci či rodiny s deťmi.

Odporúčame vidieť a zažiť

Tokajská vínna cesta

Tokajská vínna cesta je akousi kultúrno-poznávacou trasou, ktorá zahŕňa degustáciu jedinečných tokajských vín, lokálnych gurmánskych špecialít a zážitok z lokálnej kultúry a folklóru. Cesta smeruje naprieč všetkými tokajskými obcami a ponúka zážitok z komentovaných obhliadok vinohradov s pivnicami malopestovateľov, meandre a mŕtve ramená Bodrogu so vzácnou flórou a faunou, národnými kultúrnymi pamiatkami a pamätihodnosťami. 

Vyhliadková veža

12 metrov vysoká vyhliadková veža je dominantou vinohradníckej oblasti Tokaj a je jedinečná vďaka svojmu tvaru, ktorý pripomína vínny sud. Nachádza sa vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Vyhliadková veža poskytuje nádherný výhľad na región Tokaj a jeho vinohrady a spolu s altánkom a detským ihriskom je príjemným oddychovým miestom pre turistov.

Dom ľudových tradícií

Dom ľudových tradícií sa nachádza v obci Čerhov a obsahuje zbierku ľudových tradícií, expozíciu tradičného bývania, remesiel s možnosťou ukážky tkáčstva, pracovných nástrojov, ako aj lis na spracovanie hrozna. Návštevník tak môže nahliadnuť do života vinohradníckej obce a zažiť ukážky zvykov a tradícií vidieckeho života na Tokaji. 

Podkova – mŕtve rameno rieky Bodrog

Ide o rybník, ktorý získal názov Podkova pre svoj špecifický tvar, pripomínajúci podkovu. Je jedným z celoročne vyhľadávaných obľúbených turistických miest najmä pre možnosť rybolovu a člnkovania. 

Infopoint

Objavovať ďalšie