Vysoké Tatry

Mesto zasadené do prírody, ktorá predstavuje pýchu Slovenska.

Mesto Vysoké Tatry patrí rozlohou k najväčším mestám na Slovensku. Pokrýva podstatnú časť pohoria Vysoké Tatry, ktoré je jedným z najvýznamnejších stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Návštevníci prichádzajú do Vysokých Tatier predovšetkým kvôli jedinečnej, podmanivej prírode a možnostiam športového vyžitia, ktorého je tu neúrekom. 

Z jednotlivých tatranských osád (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica) je možné v letnom období podniknúť vysokohorské túry po vyznačených chodníkoch do jednotlivých dolín alebo na štíty Tatier. V zimnom období tam zase láka turistov možnosť užiť si množstvo zimných športov v nádhernom, dychberúcom prostredí. 

Šport a turistika sú pre Vysoké Tatry kľúčové. Zahraniční, ale aj domáci turisti majú vo Vysokých Tatrách obrovské možnosti pešej turistiky, ktoré vás dostanú na vysokohorské chaty. Obľúbené sú napr. Zamkovského chata, Chata pod Soliskom, Chata pod Rysmi, Zbojnícka alebo Téryho chata či Chata pri Zelenom plese. Pre milovníkov lyžovania sú v zime otvorené lyžiarske strediská, ako napr. Bachledka, Tatranská Lomnica, Štrbské Pleso alebo Ždiar-Strednica. 

Odporúčame vidieť a zažiť

Múzeum Tatranského národného parku

Múzeum Tatranského národného parku sa nachádza v Tatranskej Lomnici a obsahuje množstvo artefaktov z oblasti botaniky, zoológie, histórie, kartografie, geológie a etnografie. Stála expozícia múzea je rozdelená na štyri tematické okruhy: prírodovedná časť (geologická stavba a flóra i fauna Západných, Vysokých a Belianskych Tatier), prírodoochranárska časť (história vývinu ochrany prírody vo Vysokých Tatrách, činnosť Horskej služby a súčasný výskum na území národného parku), historická časť (osídľovanie územia Tatier a vplyv ľudských aktivít na prírodu) a etnografická časť (zobrazuje hmotnú a duchovnú kultúry ľudí z podtatranských a tatranských obcí).

Ľadový dóm

Tatranský Ľadový dóm sa každoročne objavuje v turistickom stredisku Vysokých Tatier Hrebienok a ide o najnavštevovanejšiu zimnú tatranskú atrakciu, ktorá každý rok nesie odlišnú podobu. Umenie ľadového rezbárstva sa v tatranskom Ľadovom dóme odkrýva pre návštevníkov vo forme nádherných ľadových sôch, na vzniku ktorých sa každý rok podieľa množstvo sochárov a rezbárov nielen zo Slovenska, ale aj z Česka alebo Nemecka. Ľadový dóm láka nielen svojou vizuálne nádhernou formou, ale aj hudobnými koncertmi, ktoré si návštevníci môžu vychutnať priamo v priestoroch nádhernej ľadovej svätyne.

Kvantárium

Kvantárium je interaktívna galéria svetla na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, kde môžu návštevníci vidieť a zažiť rôzne audiovizuálne multimediálne show, vyskúšať si niekoľko interaktívnych exponátov a objavovať fyzikálne javy. Zábavná prezentácia vedy a fyziky, laser show, videomapping či kreslenie svetlom  je niečo, čo návštevníkom spríjemňuje turistické výlety

Kalvária na Peknú vyhliadku

Kalvária na Peknú vyhliadku sa nachádza na zalesnenom vršku na východnom okraji Starého Smokovca a ide o komplex 14 umeleckých diel vyrobených z dreva. Jednotlivé zastavenia krížovej cesty vytvorili profesionálni slovenskí i poľskí sochári. Ide o diela prevažne moderného charakteru, preto teda nejde o klasickú krížovú cestu, ale o akúsi výtvarnú výpoveď umelcov.

Kostolíky

Veľmi zaujímavé sú vo Vysokých Tatrách kostolíky, ktoré majú jedinečnú architektúru a v zasadení do nádherného tatranského prostredia aj výnimočnú atmosféru. Sú to napr. Neogotický kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci, Kostol Povýšenia svätého Kríža v Štrbskom Plese, Kostol Božského Spasiteľa v Dolnom Smokovci alebo Farský kostol apoštolov svätého Petra a Pavla v Novom Smokovci. 

Infopoint

Objavovať ďalšie